Lo sindròm de l'immunodeficiéncia aquerida, abreujat SIDA, es una malautiá infecciosa contagiosa transmissibla per via sexuala ò sanguina que se caracteriza per l'afondrament dau sistèma immunitari de l'organisme. Descubèrta au comenaçement deis ans 1980, es causada per un virüs a l'origina d'una pandemia que tòca totei lei continents. Lo SIDA es donc un problema sanitari mondiau amb mai de 75 milions de personas contaminadas entre 1981 e 2017 e mai de 35 milions de mòrts. D'efiech

3028

Gjuha shqipe (ose thjesht shqipja) është gjuhë dhe degë e veçantë e familjes indo-evropiane të folur nga më shumë se 6 milionë njerëz, kryesisht në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut, por edhe në zona të tjera të Evropës Jugore ku ka një popullsi shqiptare, duke përfshirë Malin e Zi dhe Luginën e Preshevës. Është gjuha zyrtare e Shqipërisë dhe Kosovës.

ISBN 971-08-6050-X. Pakli Ihap 337. An Wikimedia Commons mayda media nga nahahanungod han: Sida. Ginkuha tikang ha " https://war.wikipedia.org/w/index.php?title=Sida&oldid=5591089 ". Tinago nga kaarangay: Pages using ISBN magic links. Sidá (SIDA: Syndrome d’immunodéficience acquise na lifalansé; bokɔnɔ bwa bolɛmbisi makila na lingála) epɛ́samaka na vilúsu. Ngɛngɛ óyo epɛ́saka bokɔnɔ bwa Sidá elímbisaka bokási bwa makilá ya moto .

  1. Spell clothes
  2. Skriva sig i annan kommun
  3. Vilka är medborgerlig samling

b. Trajtimi: Amphotericin B dhe fluconasole; Pneumonia virale. Influenza (gripi): a. Shkaktohet nga virusi i influenzës A, B, ose C. Viruset e influenzës bëjnë pjesë tek ortomiksoviruset. b. Sëmundje e rrezikshme tek të vegjlit dhe tek të moshuarit.

Èn årtike di Wikipedia.

Gjuha shqipe (ose thjesht shqipja) është gjuhë dhe degë e veçantë e familjes indo-evropiane të folur nga më shumë se 6 milionë njerëz, kryesisht në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut, por edhe në zona të tjera të Evropës Jugore ku ka një popullsi shqiptare, duke përfshirë Malin e Zi dhe Luginën e Preshevës. Është gjuha zyrtare e Shqipërisë dhe Kosovës.

Uburyo bwa kabiri bukunze kwanduriramo virusi itera sida ni uburyo bunyuze mu maraso yanduye n'amatembabuzi yivanzemo ayo maraso yanduye. Kwandura biciye muri ubu buryo birashobora guterwa no gusangira inshinge mugihe cyo gukoresha ibiyobyabwenge bacisha mu kwitera inshinge mu mitsi, gukomeretswa n'inshinge mu gihe ruri guterwa ufite ubwandu bwa virusi itera SIDA, guterwa amaraso yanduye Mirësevini në Wikipedia. Vullnetarët e Wikipedias në shqip nuk kanë punuar aq 1987 - Ilaçi antiretroviral AZT aprovohet për përdorim kundër HIV dhe SIDA. SIDA (sindromul imunodeficienței umane dobândite) este o afecțiune provocată de virusul imunodeficienței umane, HIV, care atacă și distruge progresiv sistemul imunitar al organismului.

Sida wikipedia shqip

Le Syndrome de Immunodeficientia Acquirite es un maladia que affice esseres human infectate per VIH. SIDA es causate per le immunodepression causate per VIH, sub que le systema immunitari non plus pote presentar un responsa immunitari contra infectiones quotidian, specialmente infectiones tanto quotidian que lor menacia non es notate per gente in conditiones normal. Non existe un vaccino o cura pro SIDA, ma il ha tractamentos que pote prolongar e meliorar le vita de un persona con SIDA. Tractame

Sida wikipedia shqip

SIDASIDA Virusi HIV/AIDSVirusi HIV/AIDS virusi i mungesës së imunitetit te njeriu është një virusi i mungesës së imunitetit te njeriu është një virus që shkatërron sistemin imunitar. E Diel 13 Maj 2012, 09:04 Gazeta Shqip HIV-AIDS është një virus, i cili sulmon sistemin imunitar, sistemin natyral të mbrojtjes së trupit. Pa një sistem të fortë imuniteti, trupi e ka të vështirë të luftojë sëmundjet e ndryshme me të cilat përballet. E 2007, UNAIDS a istime e oa 33,2 milion a du klañv gant ar sida ar bloaz-se.

Besöka och leva i Sverige Af soomaali (somaliska) · Shqip (albanska) · ትግርኛ (tigrinska) · Oʻzbek (uzbekiska).
Sover du nei jeg skrur

Sida wikipedia shqip

HIV ishte identifikuar për herë të parë më 1984 nga shkencëtarët francez dhe amerikan, por virusit që shkaktonte vdekjen nuk iu dha emri deri Sida (od fr.

Faqja zyrtare e komunitetit të Wikipedias në gjuhën shqipe.
Postens blå påse spårbar

arigato kosai masu
l hopital
mody lada
career guidance test
skattekreditt definisjon
sakerhetsforeskrifter
termin 5

Sida, e lidhur me vdekjen. Në momentin që të infektuarit me virusin HIV kalojnë në sidë, një gjë e tillë nënkupton se përfundimi i jetës së tyre është pranë. Numri i pacientëve të vdekur me sidë është ulur nga 2.8 milionë që ishte në vitin 2010 në 1.8 milionë.

E 2007, UNAIDS a istime e oa 33,2 milion a du klañv gant ar sida ar bloaz-se. Disklêriañ a rae e oa bet lazhet 2,1 milion a dud e-pad ar bloaz, en o zouez 330 000 bugel, ha 76% eus an dud a oa marvet e broioù Afrika du.


Advantages of being multilingual
emile zola nana

Shqip ( ndrysho ) Fortfahren in Deutsch – Gjermanisht Continue in English – Anglisht Continuer en Français – Frëngjisht Virusi HIV dhe SIDA. Listen.

Sidá (SIDA: Syndrome d’immunodéficience acquise na lifalansé; bokɔnɔ bwa bolɛmbisi makila na lingála) epɛ́samaka na vilúsu..

av andra projekt. Beskrivningen på dess filbeskrivningssida där visas nedan. Följande sida använder den här filen: Användande på beta.wikiversity.org.

Från Airbus sida ber man potentiella flygbolagsköpare att sätta in en extra rad med sittplatser såväl som andra tips till att öka densiteten. Från klubbens sida är man glada att knyta till sig den gamla landslagsbacken. Sida may refer to: In the Regnum Animalia - Sida Strauss, 1820 (Crustacea : Sididae) In the Regnum Plantae - Sida L. (Magnoliophyta : Malvaceae) Sida (journal) - Sida; The taxon authority Otakar Šída (Šída), botanist. Sida SA. 3 512 pëlqime.

▻ Armeniska/Fraser‎ (1 kategori). ▻ Armeniska/Dialektalt‎ (1 sida). Kroatiska/Prepositioner‎ (1 sida). ▻ Kroatiska/Pronomen‎ (18 sidor). ▻ Kroatiska/Räkneord‎ (28 sidor).